Інклюзивна освіта: крок за кроком

5 лют. 2021
Підсумки проведення методичного тижня в закладі

Від віри вчителя в можливості кожного учня,
від його наполегливості, терпіння,
уміння прийти на допомогу
залежать успіхи його учнів на шляху пізнання.

В.Шаталов

Становлення та розвиток справді демократичного суспільства неможливі без дотримання основних прав людини. Одним із таких прав є право на одержання освіти, незалежно від релігійної приналежності, фізичного розвитку та стану здоров’я.

Як же забезпечити всім дітям рівні права й можливості отримати якісну освіту? Як здійснювати освітній процес так, щоб учні з особливими потребами мали можливість жити повноцінним шкільним життям?

Саме такими питаннями переймалися педагоги Берестівського ЗЗСО в рамках методичного тижня, який традиційно проходить на початку лютого. Розпочався тиждень круглим столом «Інклюзивна освіта: крок за кроком», де зібралися дирекція та педагоги закладу, а також фахівці Дубровицького інклюзивно-ресурсного центру. З вітальним словом та настановами звернулися до присутніх Сергій Климчук, директор закладу, Тетяна Клюйко, заступник директора з навчально-виховної роботи, Інна Воловень, керівник методичного об'єднання вчителів початкових класів. Складання індивідуальної програми розвитку, оцінювання дітей із особливими освітніми потребами, оформлення відповідної документації – далеко неповний перелік питань, на які дали відповідь Тетяна Твердюк, директор ІРЦ, та Марина Боковець, учитель-логопед. Великий інтерес визвали у присутніх майстер-клас Людмили Кедрук, вчителя-дефектолога, «Застосування методики «нумікон» для дітей, які мають труднощі з вивченням математики», лекція «Особливості навчання і виховання дітей із затримкою психічного розвитку» практичного психолога Лілії Охмак та практикум «Постуральний аналіз постави. Алгоритм підбору вправ» Андрія Краська, вчителя-реабілітолога. Свій погляд на впровадження інклюзивної освіти в закладі представила Інна Дем'янець, асистент учителя.

Надзвичайно цікавими, креативними та корисними були заходи, проведені педагогами впродовж тижня: урок-тренінг із учнями 8-Б класу «Вчимося жити разом» (Вікторія Твердун, асистент учителя), тренінгове заняття для вчителів початкових класів «Розуміння інклюзії – рівність прав» (Наталія Гурик, асистент учителя), виховне логопедичне заняття «Подорож казковою країною слів» (Ніна Кузьмич, учитель-логопед), практичний семінар для вчителів «Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації» (Іванна Тимошок, асистент учителя), міні-тренінг для вчителів «Цінність та унікальність кожної людини» (Надія Удодік, практичний психолог), заняття-практика з йоги «Вчімося зцілювати те, що неможливо терпіти, і терпіти те, що неможливо зцілити» (Інна Дем'янець, асистент учителя, Ірина Пришко, тренер з йоги), практичне заняття з учнями 1-А класу «Гра як метод виховання і навчання дітей із особливими освітніми потребами» (Марія Конончук, асистент учителя), родинні посиденьки «Сім'я – острів щастя» (Віта Різанович, асистент учителя), загальношкільна акція «Янгол Добра» (Лариса Деркач, соціальний педагог). У методичному кабінеті закладу розмістилися виставка друкованих видань учителів, комп'ютерні презентації їхньої діяльності, а також фоторепортаж тижня. Хотілося б відмітити теплу, творчу атмосферу, бажання поділитися досвідом і пізнати щось нове, здорову конкуренцію, активну підтримку колег і багато-багато любові, що наповнила собою кожного учасника дійства.

Наша школа – це заклад освіти, який відкритий для всіх дітей, незалежно від їхніх фізичних, соціальних чи інших особливостей. Тому вона має безбар'єрне освітнє середовище, кваліфікованих фахівців, адаптовані навчальні програми та плани, розроблені та опрацьовані методи і форми навчання.

Методичний тиждень закінчився, але продовжуватиметься праця вчителів, які пробуджують творчість і пізнання, підтримують інтерес та бажання вчитися. Педагоги ще раз довели, що вони справжні фахівці своєї справи, а злагоджена командна робота творить справжні дива.

«Вірте в талант і творчі сили кожного вихованця», – так звертався до освітян один із найвеличніших педагогічних діячів В.Сухомлинський. Під цим гаслом повинні працювати всі вчителі загальноосвітніх навчальних закладів сучасної демократичної України.