Школа - для всіх

25 вер. 2019
Зустріч із працівниками Дубровицького ІРЦ

Від віри вчителя в можливості кожного учня,
від його наполегливості, терпіння,
уміння прийти на допомогу
залежать успіхи його учнів на шляху пізнання.

В.Ф.Шаталов

Українське суспільство досягло такого рівня соціального розвитку, коли не може собі дозволити втратити жодну підростаючу людину, а визнання Конвенції ООН про права дитини та Всесвітньої декларації про забезпечення виживання, захист і розвиток дітей посилило увагу батьків, держави і громадськості до їхніх проблем з народження і до повноліття та відповідальності за розвиток, навчання і виховання. Безумовно, діти з особливими освітніми потребами теж не повинні залишатися без належної уваги. Адже історично так склалося, що вони були позбавлені можливостей отримувати освіту поруч зі своїми однолітками з нормальним розвитком, їм відмовляли у доступі до загальноосвітньої навчальної програми і навчали у спеціальних закладах.

Тому на сьогодні одним із найважливіших явищ у сучасній спеціальній освіті є рух за інклюзивну освіту. Інклюзія справляє значний вплив на політику, науково-пошукову та практичну роботу і має багато значень, що охоплюють діапазон від простого зарахування учнів з особливими  освітніми потребами в звичайні класи до трансформації філософії, цінностей і практичних підходів цілих освітніх систем. Інклюзія потрібна нашій державі як засіб досягнення соціальної справедливості в інтересах учнів з особливими освітніми потребами.

Як же забезпечити всім дітям рівні права й можливості отримати якісну освіту? Як здійснювати освітній процес так, щоб учні з особливими потребами мали можливість жити повноцінним шкільним життям?

Берестівський НВК спрямував свою роботу на вирішення цих питань: проведена велика організаційна робота для створення психологічно комфортних умов для впровадження інклюзивного навчання, забезпечення командної роботи дирекції, вчителів, практичного психолога, логопеда, асистента вчителя, асистента вихователя, соціального педагога, медичного персоналу та батьків. У закладі створена ресурсна кімната, де проводяться корекційно-розвиткові заняття з дітьми. Тут також є різноманітне корекційно-ресурсне забезпечення: тренажери, шведська стінка, пісочниця для занять із піскотерапії, дидактичні настільні ігри, обладнання для розвитку дрібної моторики, конструктори тощо. Батьки, які спочатку з недовірою ставилися до інклюзивного навчання, побачили певні позитивні зміни і в ставленні дитини до навчання, і в її характері, поведінці. Діти стали більш упевнені в собі, повірили у свої сили. Звичайно, не так просто й легко здійснюється процес навчання і виховання дітей з особливими потребами. Дуже багато зусиль у процесі треба докласти спільно з батьками, вчителями, учнями класу, щоб побачити ті перші результати успіху дитини у навчанні, щоб кожен такий школяр відчув радість пізнання, радість від життя, довірливо ставився до ровесників і дорослих людей.

Велику допомогу і підтримку отримуємо від Дубровицького інклюзивно-ресурсного центру. Ось і сьогодні до нашого закладу завітали Марина Петрівна Боковець, вчитель-логопед, та Лілія Володимирівна Охмак, практичний психолог цієї установи. Багато наболілих питань було вирішено за круглим столом: оформлення та ведення документації, розробка індивідуальної програми розвитку, ведення щоденника спостережень за дитиною. Головне, як зауважили учасники зустрічі, – вірити в талант і сили кожного вихованця.

«Школа – для всіх дітей» – під таким гаслом повинні працювати всі вчителі освітніх закладів сучасної демократичної України.